5 השכונות לאמנות רחוב באתונה

אמנות רחוב וגרפיטי הכי שווים באתונה?

עומדים לבקר באתונה ואתם שואלים את עצמכם איפה תמצאו שם גרפיטי ואמנות רחוב? הפוסט הזה נועד בשבילכם.

כמו בערים שונות בעולם (ניו יורק, ברלין, אמסטרדם), גם באתונה, גרפיטי החל להופיע מתוך כוונה להביע מחאה חברתית ו/או פוליטית. בתחילת שנות האלפיים החלו להגיע ליוון פליטים רבים שראו בה שער כניסה נוח וידידותי לאירופה. במהלך שנים בודדות, גדל משמעותית אחוז האוכלוסייה מהמעמד הסוציו-אקונומי הנמוך והפר את האיזון במדינה. הפגנות רבות נערכו ברחובות ואנשים ריססו את דעותיהם והוציאו את תסכוליהם בכתמי צבע, בכל מקום בעיר.

בשנת 2008 לאחר שיא המשבר הכלכלי שיוון עברה, מופיע באתונה גרפיטי בשם חופש הביטוי וממלא לחלוטין את כל העיר בסיסמאות של ייאוש וכאב. הרשויות בתגובה, החלו לתת חסויות ומימון לאמנות רחוב מוזמנת מראש, שבוצעה על ידי אמנים מקומיים, במטרה לצמצם את שטחי הגרפיטי. הכוונה היתה לצמצם את התופעה של ריסוס תגיות בכל מקום ואולי אף לנסות ולהפוך את החיסרון ליתרון – למתג את שכונות הגרפיטי כמוקדי עניין תרבותיים.

באתונה תוכלו למצוא גרפיטי ואמנות רחוב בכל פינה, על כל בניין, שלט, חפץ, משטח…ובכל שכונה…הכל מלא בתגיות, צבע, סיפור ומסר, עד שקשה למצוא בעיר אזור שלא נצבע לאורך העשורים האחרונים. פוסט זה מאורגן לפי 5 השכונות המרכזיות של אתונה ואלו המעניינות ביותר מבחינת גרפיטי ואמנות רחוב.

מבין 5 השכונות: פסירי PSYRI (בהמשך הפוסט), היא השכונה הרוויה ביותר באמנות רחוב וגרפיטי, אך משלבת גם אמני רחוב מעניינים, שיוצרים יחד אופי ייחודי לשכונה.

פוסט זה הוא חלק מסדרה ייעודית של 3 פוסטים בנושא אמנות רחוב וגרפיטי באתונה:

  • להיחשף לעשרות יצירות גרפיטי ואמנות רחוב בשכונות השונות של העיר​
  • לראות את היצירות גם במפה וגם ברשימה​
  • לגלות את השכונות השוות בעיר ולדעת היכן היצירות מסתתרות בכל שכונה​
  • להוסיף את אמנות הרחוב אל המסלול שתכננתן,ם מראש ​
  • להשתמש במפת אמנות הרחוב (Googel Map) כמפת הניווט לכל האטרקציות האחרות בעיר​

 

גרפיטי ואמנות רחוב הם מציאות משתנה ודינמית – אין בהופעת יצירה על המפה, כדי להוכיח שהיצירה עדיין קיימת במציאות ולא שובשה/הוסרה/נמחקה. המפות מתעדכנות בתדירות גבוהה ומכילות כ60% מהיצירות באותן שכונות – כך שתמיד נשאר לכם עוד מה לגלות…

גאזי GAZI

בלב שכונת גאזי באתונה תמצאו חללי אומנות עכשווית, הרחובות שמקיפים את כיכר גאזי מקושטים באמנות רחוב ויש בהם טברנות, מסעדות המגישות מנות מרחבי העולם. בגלריות מקומיות ובחנויות לא שגרתיות מוכרים יצירות של אומנים יוונים.

מונסטיראקי Monastiraki

שכונת מונסטיראקי התוססת באתונה נודעת בציוני דרך מפורסמים הכוללים את השרידים של האגורה העתיקה והסטואה של אטאלוס שנבנתה מחדש, עם מוזיאון שמציג חפצים מאתונה. שוק הפשפשים של מונסטיראקי הוא ערבוביה של חנויות שמוכרות סבונים מייצור עצמי, סנדלים בעבודת יד וחולצות טי למזכרת. הרחובות הסובבים מלאים בטברנות מסורתיות ובמסעדות, שברובן יש נוף לאקרופוליס.

פלאקה Plaka

תחת גבעת האקרופוליס נמצא אזור פלאקה הכפרי ובו רחובות צרים מרוצפי אבן וחנויות זעירות לתכשיטים, בגדים ופריטי קרמיקה מקומיים. בתי קפה על מדרכות וטברנות משפחתיות פועלים עד שעות מאוחרות, ואילו בסינה פריז אפשר לצפות בסרטים קלאסיים תחת כיפת השמיים. בקרבת מקום ניצבים הבתים הלבנים של שכונת אנאפיוטיקה, שמעניקים למובלעת הקטנה אווירה של אי יווני.

פסירי PSYRI

שכונת פסירי בנויה סביב כיכר אירוּן; ברחובות הסובבים אותה יש מסעדות המציעות מזטים ומוזיקה חיה, כולל רמבטיקה (בלוז יווני). ברים עם מופעי די-ג'יי וטברנות שמגישות מנות מסורתיות. בחנויות הקטנות של בעלי המלאכה, שרבות מהן מקושטות בגרפיטי, מוכרים תיקי עור בעבודת יד, אופנת אינדי וכלי בית מיוחדים.

פיראוס Piraeus

פיראוס היא עיר נמל יוונית המהווה חלק ממטרופולין אתונה וממוקמת כ-11 ק"מ ממרכז אתונה. פיראוס היא כיום העיר הרביעית בגודלה ביוון, ונמל פיראוס הוא הנמל המרכזי של יוון ואחד הגדולים באירופה.

השכונות המעניינות ביותר לצוד אמנות רחוב וגרפיטי הן: פלאקה, גאזי, פסירי, מונסטיראקי, אקסרכיה, איוס יואניס רנטיס, אנפיוטיקה וכן לאורך קווי המטרו של פיראוס. Monastiraki, Psyri, Anafiotika, Gazi, Exarchia, Neos Kosmos, Omonia, Rentis

פוסט זה הוא חלק מסדרה ייעודית של 3 פוסטים בנושא אמנות רחוב וגרפיטי באתונה:

List of street artists participating in the series of 3 posts: Graffiti and street art in Athens: Ino, Rtmone, Fikos, Oré, Alexandros Vasmoulakis, Woozy, Kez, Sonke
WD (Wild Drawings), Dimitris Taxis, SimpleG, Alex Martinez, Insane51, Sonke, Bleeps.gr, Stmts, Gonzalo Borondo, Simoni Fontana, Pavlos Tsankonas, Loukanikos

מי אני...?

שמי דרור הדדי ומאז ומתמיד אהבתי ונמשכתי לגרפיטי ואמנות רחוב – לשפה, לצבע, לחתרנות ולאמנות. האמנות האורבנית, המתקיימת במרחב הציבורי 24/7, מרתקת ושובה את ליבי.

גרפיטי ואמנות רחוב, הם כרטיס כניסה חינם לתערוכה גלובלית, שמשתנה כל הזמן, גדלה ומתפתחת. הגרפיטי יוצר ומניע דיאלוג אמנותי בין עובר האורח לאדריכלות ולחיים האורבניים. לפעמים הגרפיטי משבש, פוגע וחורט את נוכחותו על הקיר. לפעמים הוא מעיר את הקיר הציבורי לחיים, ומאפשר לנו הצצה צבעונית ומרגשת לתוך עולמו הפרטי של האמן – ולעולמנו שלנו כצופים. בשני המקרים, בגרפיטי ואמנות רחוב, נוצרים תקשורת ודיאלוג בלתי אמצעיים בין הצופה לבין המסר שהושאר עבורו על הקיר. גרפיטי ואמנות רחוב המתקיימים במרחב האורבני-ציבורי, מקיימם איתנו דיאלוג על בסיס יומיומי, ומאפשרים לנו לתקשר עם המרחב הקרוב לנו, המשמש תפאורה לסביבת המגורים והחיים שלנו במרחב העירוני.

תהנו!

פוסטים אחרונים

סטריפ Street Smart

בואו נדבר אמנות

מלאו פרטים ותוכלו להתעדכן בכל מה שמעניין