אמני הרחוב מגוייסים לציבור

השבת השחורה - בין טראומה לפטריוטיות

יצירה של דודי שובל – One Love באשדוד

החל מבוקר יום שבת 7.10.2023 בו בוצע טווח המוני ע"י החמאס בישובי הדרום של ישראל, כאשר הדי המלחמה וצופרי האזעקות עדיין מהדהדים ברחובות, ישנם אמני רחוב רבים, שכמו רוב רובו של הציבור הישראלי – מחפשים דרך לעזור, לפעול, להשפיע ולעשות זאת בהתנדבות!

אמני רחוב חמושים, לא בנשק אלא בפחיות ריסוס ויצירתיות, מראים שגם הם פועלים לטובת החוסן הלאומי שלנו. יצירותיהם מהדהדות לא רק ביטויים אישיים, אלא משמשות זיכרון קולקטיבי שנחרט על קירות הרחובות ממש, ומעידים על הטבח הנורא, החטופים בעזה, הלוחמים בשטח והעורף שמתגייס לעזרה.

אמני רחוב, כמספרי סיפורים, טווים סיפורים על חוסן, התנגדות ואחדות. יצירותיהם מתעלות מעל מגבלות השפה, התרבות והפוליטיקה, והופכות לשפה אוניברסלית של תקווה מול ייאוש. ציורי הרחוב (בערים שונות בישראל) מעידים לא רק על צלקות המלחמה, אלא גם על רוחם הבלתי ניתנת לשליטה של ​​אלו המסרבים שישתיקו אותם. אמנות הרחוב, עם הצבעים העזים והמסרים העוצמתיים שלה, עומדת כעדות ליכולת האנושית המתמשכת ליצירתיות, אפילו בזמנים האפלים והקשים ביותר.

מטה החטופים מזמין אתכם לקחת חלק במאמץ

כחלק מפרוייקט גרפיטי בינלאומי – מטה החטופים יצר שבלות גרפיטי שניתן להדפיס בקלות בדפוס דיגיטלי ויחד עם ספריי שחור ואדום לצאת לרסס בכל מקום בעולם.התגייסותם של אנשים שונים במדינות שונות יעזור מאוד להדהד את המסר. לינק להורדת כל המידע.

יצירה של בנצי ברופמן בחיפה

יצירה של Grafitiyul בקריית המלאכה, בתל אביב

קעקוע על בד בטון
בין היתר, אמנות רחוב מקעקעת את הנוף האורבני. אמנים משתמשים בעיר כקנבס שלהם, והופכים קירות תפלים לנרטיבים בעלי משמעות. בתקופות של מלחמה, הסיפורים החזותיים הללו מקבלים רובד נוסף של משמעות, מציעים עדות דינמית וחיה לרוח העם. קירות הבטון הופכים למדיה של התנגדות, תקווה וחוסן.

נגישות בשעת מצוקה
אחת החוזקות הייחודיות של אמנות הרחוב היא הנגישות שלה. בניגוד לאמנות מסורתית המוגבלת בגלריות ובמוזיאונים, אמנות רחוב מיועדת לכולם. בעיצומו של קונפליקט, כאשר קהילות עשויות להיות מבודדות פיזית או רגשית, תצוגות ציבוריות אלו הופכות לחוויה משותפת. הרחובות הופכים לגלריה פתוחה, נגישה לכל, המהווה בסיס משותף לביטוי וחיבור בשעת משבר.

העברת מסרים אישיים בשפה קולקטיבית
אמני רחוב מרבים להעביר מסרים אישיים עמוקים בעבודתם, והופכים את המרחב הציבורי ליומן משותף. בעיתות מלחמה, מסרים אלו הופכים לביטוי קהילתי של כאב, חוסן וכמיהה לשלום. כל משיכת צבע על הקירות הופכת לשיחה אילמת, המדברת לליבם של החוצים ברחובות.

לאמנות רחוב בתקופת מלחמה יש כוח ייחודי – היכולת לחתוך את הפחד והייאוש, להציע הצצה של יופי ואנושיות, של עוצמה ואומץ, של תקווה מול חושך. אמנות רחוב משמשת כמחאה ויזואלית נגד ההרס, סוג של התנגדות נגד מחיקת התרבות. עצם יצירת האמנות בתוך מלחמה הוא התרסה מול הכוחות המבקשים להשתיק.

יצירה של Grafitiyul בקריית המלאכה, בתל אביב

יצירה של בנצי ברופמן ליד קיבוץ שריד

יצירה של דודי שובל – One Love יחד עם האומן אורז וזייר בבסיס פלמחים

יצירה של ארד לוי על גבי המבנה של בר הברנרד ראשל"צ

יצירה של בנצי ברופמן בחיפה

יצירה של דודי שובל – One Love בבית חולים זיו בצפת

יצירה של The Missk בקריית המלאכה בתל אביב

יצירה של The Missk בקריית המלאכה בתל אביב

יצירה של  Grafitiyul בקריית המלאכה, תל אביב

יצירה של Grafitiyul + דניאל עמית בקריית המלאכה, תל אביב

יצירה ללא שם בקריית המלאכה, תל אביב, הקוראת לשחרורה של ענבל היימן, אמנית רחוב שנחטפה ב7.10 לעזה ע"י החמאס.

יצירה של Rotem Zamir בשכונת פלורנטין, תל אביב

דמותה של רחל מאופקים כגיבורת על, ביצירה של  Grafitiyul בשכונת פלורנטין, תל אביב

יצירה של Grafitiyul + דניאל עמית בקריית המלאכה, תל אביב

יצירה של Grafitiyul + דניאל עמית בקריית המלאכה, תל אביב

יצירה של Grafitiyul + דניאל עמית בקריית המלאכה, תל אביב

יצירה של יוליה IMAGINARY DUCK בשכונת פלורנטין, תל אביב

יצירה ללא שם בקריית המלאכה, תל אביב

יצירה של יוליה IMAGINARY DUCK בשכונת פלורנטין, תל אביב

מי אני...?

שמי דרור הדדי ומאז ומתמיד אהבתי ונמשכתי לגרפיטי ואמנות רחוב – לשפה, לצבע, לחתרנות ולאמנות. האמנות האורבנית, המתקיימת במרחב הציבורי 24/7, מרתקת ושובה את ליבי.

גרפיטי ואמנות רחוב, הם כרטיס כניסה חינם לתערוכה גלובלית, שמשתנה כל הזמן, גדלה ומתפתחת. הגרפיטי יוצר ומניע דיאלוג אמנותי בין עובר האורח לאדריכלות ולחיים האורבניים. לפעמים הגרפיטי משבש, פוגע וחורט את נוכחותו על הקיר. לפעמים הוא מעיר את הקיר הציבורי לחיים, ומאפשר לנו הצצה צבעונית ומרגשת לתוך עולמו הפרטי של האמן – ולעולמנו שלנו כצופים. בשני המקרים, בגרפיטי ואמנות רחוב, נוצרים תקשורת ודיאלוג בלתי אמצעיים בין הצופה לבין המסר שהושאר עבורו על הקיר. גרפיטי ואמנות רחוב המתקיימים במרחב האורבני-ציבורי, מקיימם איתנו דיאלוג על בסיס יומיומי, ומאפשרים לנו לתקשר עם המרחב הקרוב לנו, המשמש תפאורה לסביבת המגורים והחיים שלנו במרחב העירוני.

תהנו!

פוסטים אחרונים

סטריפ Street Smart

בואו נדבר אמנות

מלאו פרטים ותוכלו להתעדכן בכל מה שמעניין