גרפיטי – טכניקות מרכזיות

טכניקות וסוגים מרכזיים באומנות הגרפיטי

Graffiti Tagging = תגיות גרפיטי

תגיות מופיעות בדרך כלל בצבע אחד, צורתן פשוטה ומהווה חתימה של אומן הגרפיטי.
אם מדובר בצוות אמני גרפיטי יופיע הלוגו/סמל שלהם. גם כנופיות משתמשות בשיטה זו כדי לקבוע את גבולות הטריטוריה שלהם בשכונה.

Graffiti text = גרפיטי טקסט

מסרים מסוגים שונים המופיעים בצורת מילה, משפט, מסר, שיר וכו'. ברוב המקרים היצירה מבוצעת בצבע אחד או שניים ונועדה לגרות/לעורר את המחשבה לנושא המסר.

אומנות רחוב, גרפיטי בישראל, גרפיטי בתל אביב, דרור הדדי, דודו גרפיטי DODO Graffiti, Street Art, Graffiti in Israel, DODO Graffiti, Graffiti in Tel Aviv, Dror Hadadi

Graffiti Throw-Up = "לזרוק" גרפיטי על הקיר

סוג מורכב יותר מבחינה גרפית של תגיות גרפיטי, בדרך כלל בשני צבעים. סוג גרפיטי זה מתייחס לציורים של אותיות בועתיות. זהו סוג גרפיטי המיועד לביצוע מהיר (כולנו מבינים למה) ובדרך כלל מייצג את שם האומן או מילים הקשורות למסרים שמעביר אומן הגרפיטי.

Graffiti Stencil = גרפיטי סטנסיל (שבלונות)

שיטה זו (שבלונות גרפיטי) מאפשרת להעביר מסרים מורכבים יותר בזמן קצר וכך להימנע מחשיפה לרשויות החוק. דוגמאות הסטנסיל נחתכות מראש ע"י אומן הגרפיטי כך שכל שנותר לו הוא להניח את השבלונה על הקיר ולרסס בתוכה. לאחר שמסירים את הסטנסיל נשארת הדוגמא הרצויה מוטבעת על הקיר. גרפיטי מסוג זה מגיע בדרך כלל בצבע אחד או בשני צבעים.

Graffiti Stickers | Paste Ups = גרפיטי מדבקות

כאן ישנן שתי טכניקות דומות:
1. אמן הגרפיטי מדפיס את המסר או היצירה על נייר ומדביק אותה בשטח על הקיר.
2. שיטה נוספת מאפשרת לכסות אזורים במהירות. אמן הגרפיטי מכין את אוסף מדבקות מראש
כאשר הן מכילות את המסרים שהוא מעוניין להעביר וכך קל יחסית להפיץ אותן ברחבי העיר.
הרבה אמני גרפיטי בוחרים לייצר מספר רב של מדבקות וכשהם בשטח הם מייצרים צורה/ענן של מדבקות שיוצרות יחד שפה גרפית אחידה ומסר מאחד.

אומנות רחוב, גרפיטי בישראל, גרפיטי בתל אביב, דרור הדדי, דודו dror hadadi, graffiti, graffiti dror hadadi, street art, urban art, DODO Graffiti, Graffiti Tour of Israel, Graffiti Tour of Haifa, Graffiti Tour of Jerusalem, Graffiti in Jaffa, Graffiti tour of Tel Aviv

Mural Graffiti = ציור קיר גרפיטי

סוג זה של גרפיטי נחשב בעייני רבים כ"יצירת אמנות" – Masterpiece (זה לא אומר כמובן שסוגי גרפיטי אחרים אינם נחשבים אמנות). ברוב המקרים מדובר בציור קיר גדול מאוד, לעיתים קרובות גם עשרות מטרים רבועים.

אומנות רחוב, גרפיטי בניו יורק, גרפיטי במנהטן, דרור הדדי Street art, graffiti in New York, graffiti in Manhattan, Dror Hadadi

Heaven Graffiti = גרפיטי ב"מקומות גבוהים"

כאשר אמנות הרחוב מופיעה במקומות גבוהים, מתפרשת על בניינים שלמים (3-4 קומות), על שלטי חוצות או בכל מקום אחר שקשה במיוחד להגיע אליו ונדרשים סנפלינג, מוט ארוך במיוחד, מנוף או סולם גבוה היא נקראת Heaven Graffiti.

אומנות רחוב, גרפיטי בניו יורק, גרפיטי במנהטן, דרור הדדי Street art, graffiti in New York, graffiti in Manhattan, Dror Hadadi

Bombing Graffiti = הפצצת גרפיטי

סוג של גרפיטי שברוב המקרים יופיע על מטרה ניידת כמו רכבת, רכבת תחתית, משאית ועוד.
מדובר בשיטה שנפוצה מאוד בברלין, יוצרי הגרפיטי מטרגטים את התחנה הרצויה, מושכים את מעצור החירום של הרכבת שנכנסה לתחנה, ממהרים לרסס ומקווים לברוח לפני שיתפסו על ידי המשטרה.

במקרה בו אמני הגרפיטי מצליחים להגיע אל רכבת עומדת (לדוגמא במוסך, או בתחנה מרוחקת) – המטרה היא לייצר כמה שיותר ציורים במקום אחד כאשר יש יותר חשיבות לכמות מאשר לאיכות. הצורות בדרך כלל פשוטות ולרוב בצבע אחד או שניים. השיטה מבוססת על Graffiti Throw-Up.

אומנות רחוב, גרפיטי בניו יורק, גרפיטי במנהטן, דרור הדדי Street art, graffiti in New York, graffiti in Manhattan, Dror Hadadi

3D Materials Graffiti = גרפיטי תלת מימדי

טכניקה אחרת לגמרי ממה שאנחנו מכירים בגרפיטי היא שטכניקת החומרים התלת מימדיים. לרוב מדובר ביצירות קטנות יחסית בין 10 ס"מ למטר ובהרבה מקרים נתקשה לזהות שמדובר באמנות רחוב. יצירות אלו מודבקות או מחוברות לקיר לאחר שהוכנו מראש ע"י אמן הרחוב בסטודיו שלו. היצירות עשויות ממגוון גדול של חומרים, עיסת נייר, קרמיקה, פלסטיק ועוד.

אומנות רחוב, גרפיטי בישראל, גרפיטי בתל אביב, דרור הדדי Street Art, Graffiti in Israel, Graffiti in Tel Aviv, Dror Hadadi

Shared Collage = קולאז' משותף

לעיתים קרובות ניתקל בערבוביית גרפיטי המורכבת משילוב טכניקות ושילוב של אמנים שונים שיוצרים יחד למרות שלאו דווקא תיאמו בניהם או עבדו במקביל. הגרפיטי של האחד עולה על זה של השני, הגרפיטי של הראשון משתלב בתוך הגרפיטי של השני, עד שכמעט ולא ניתן לראות את הגבולות האישיים ונוצרת יצירה שהיא חיבור של הכל יחד, מעיין בלאגן מאורגן של צבע, טקסטורה, מסר וטכניקה.

אומנות רחוב, גרפיטי בניו יורק, גרפיטי במנהטן, דרור הדדי Street art, graffiti in New York, graffiti in Manhattan, Dror Hadadi

Framed Graffiti = גרפיטי ממוסגר

טכניקה בה בשלב הראשון יוצרים את הגרפיטי על הקיר ובתום העבודה מניחים מעליו מסגרת עץ שמצד אחד תוחמת חיצונית את גבולות היצירה ומצד שני מוסיפה מסר אמנותי לגרפיטי. המסגרת המוכרת מתמונות התלויות בבית או במוזיאון – כאשר היא נמצאת ברחוב, היא מחזקת את התחושה שהקנבס העירוני הוא גלריה משתנה, גדלה ומתפתחת כל הזמן. גלריה אורבנית שפתוחה עבורנו 24/7.

אומנות רחוב, גרפיטי בישראל, גרפיטי בתל אביב, דרור הדדי Street Art, Graffiti in Israel, Graffiti in Tel Aviv, Dror Hadadi

מי אני...?

שמי דרור הדדי ומאז ומתמיד אהבתי ונמשכתי לגרפיטי ואמנות רחוב – לשפה, לצבע, לחתרנות ולאמנות. האמנות האורבנית, המתקיימת במרחב הציבורי 24/7, מרתקת ושובה את ליבי.

גרפיטי ואמנות רחוב, הם כרטיס כניסה חינם לתערוכה גלובלית, שמשתנה כל הזמן, גדלה ומתפתחת. הגרפיטי יוצר ומניע דיאלוג אמנותי בין עובר האורח לאדריכלות ולחיים האורבניים. לפעמים הגרפיטי משבש, פוגע וחורט את נוכחותו על הקיר. לפעמים הוא מעיר את הקיר הציבורי לחיים, ומאפשר לנו הצצה צבעונית ומרגשת לתוך עולמו הפרטי של האמן – ולעולמנו שלנו כצופים. בשני המקרים, בגרפיטי ואמנות רחוב, נוצרים תקשורת ודיאלוג בלתי אמצעיים בין הצופה לבין המסר שהושאר עבורו על הקיר. גרפיטי ואמנות רחוב המתקיימים במרחב האורבני-ציבורי, מקיימם איתנו דיאלוג על בסיס יומיומי, ומאפשרים לנו לתקשר עם המרחב הקרוב לנו, המשמש תפאורה לסביבת המגורים והחיים שלנו במרחב העירוני.

תהנו!

פוסטים אחרונים

סטריפ Street Smart

בואו נדבר אמנות

מלאו פרטים ותוכלו להתעדכן בכל מה שמעניין