גרפיטי בנתניה

Graffiti Day Trip in Netanya

הרחובות המרכזיים של נתניה מספקים אווירה ייחודית המשלבת עיר חוף ישראלית, אוכל רחוב מגוון, כיכרות ושדרות מלאות במסעדות, בתי קפה וחנויות. הסיבה שאני נסעתי לנתניה, היא כמובן להנות מיצירות הגרפיטי המפוזרות במרכז העיר. רוב יצירות הגרפיטי בפוסט זה מקורן בפרוייקט בינלאומי שהביא לישראל כעשרה אמנים ממדינות שונות. הפרוייקט מבוסס על שיתוף פעולה בין עיריית נתניה לארגון Artists 4 Israel שבחזונו להביא אמנים ידועים מהעולם לישראל כדי לצייר תמונה יפהפייה של ישראל סביב העולם, מטרת הארגון למנוע את התפשטות הבוטות האנטי-ישראלית ולעזור לרפא את אלו שנפגעו ממלחמה וטרור. בפוסט שזורות גם יצירות גרפיטי נוספות שאינן שייכות לפרוייקט.

יצירת גרפיטי של Odeith‏‏ מפורטוגל – מיקום: רח' הרצל 7, נתניה.

השוק של נתניה הוא אחד השווקים התוססים בישראל, סיור בין הסמטאות והדוכנים מציף בצבעים וריחות נעימים. ירקות טריים, תבלינים, בשר, דגים, בגדים וכלי בית. השוק הוקם בסוף שנות ה 50 על ידי יוצאי לוב וטוניס ולאורך השנים גדל והתפתח מאוד. כיום השוק מחולק לשני אזורים: סמטאות השוק המקורי ומתחם השוק החדש (מקורה). גם בשוק עצמו, חדי העיין ימצאו יצירות גרפיטי על תריסי הדוכנים, על ארונות החשמל, בסמטאות ובחניונים שמסביב.

בפוסט זה אני מציע להנות מכל היתרונות של מרכז העיר בנתניה ולשלב טיול אורבני, אוכל רחוב, יצירות גרפיטי ואווירה אירופאית-ים תיכונית. יאאלה בוא נתחיל לטייל.

יצירת גרפיטי של Chemis‏‏ מצ'כיה – מיקום: רח' שוהם 1, נתניה.

יצירת גרפיטי של CosTwo‏‏ מגרמניה – מיקום: זנגביל 6, נתניה.

אני לא יודע מה אתכם, אבל עם כל הריחות מסביב ממש נפתח לי התיאבון. בשלב זה תרשו לי להמליץ לכם לעצור לאכל בשני מקומות ייחודיים שלא תמצאו בעוד הרבה מקומות:
פריקסה – סנדביץ טוניסאי (לחמניה מטוגנת עם טונה, ביצה, תפוח אדמה, אריסה, צלפים, חריף).
התוצאה היא שילוב של חריפות וחמיצות שלא דומה לשום דבר אחר ומפוצצת את הפה באושר.
מיקום: "הטוניסאי שלנו" של משפחת דיאמנט, ברחוב היהלום 5 (באמצע השוק).

ספינג'
(תערובת קמח דלילה וצמיגית שנזרקת לשמן עמוק). לאחר הטיגון הספינג' נטבל במי סוכר מצד אחד ובסוכר מהצד השני. החלק הפנימי של הספינג' נשאר לבן, רך ונימוך ואילו הבחוץ, קריספי ושחום. הספינג' מטוגן על המקום, בדיוק לפי הכמות שהזמנתם, כי טריות זה שם המשחק כאן.
מיקום: דוכן נייד בפינת הרחובות הרצל/שער הגיא, יותר לכיוון שער הגיא.

יצירת גרפיטי של Jaba‏‏ מבלגיה/קולומביה – מיקום: תל חי 4 נתניה.

יצירת גרפיטי של URNY‏‏ מארצות הברית – מיקום: יהושע שטמפפר 4, נתניה (מרכז הצעירים).

יצירת גרפיטי של Belin & Flaxti‏‏‏ מספרד ומקסיקו – מיקום: הרצל 7, נתניה.

יצירת גרפיטי של They Drift‏‏‏‏‏‏ מארצות הברית – מיקום: על הטיילת – מאחורי מלון רזידנס, נתניה.

שנעצור לקפה ומאפה? בשמחה!
אז באמת לא חסרים בתי קפה וקונדיטוריות מעולות במרכז העיר ובכל זאת תרשו לי להמליץ על שלושה מקומות… רק כדי שיהיה ללכם ממה לבחור 🙂
1) קונדיטוריית פרוג'ינו, רחוב הרצל 4, מדרחוב נתניה עם מבחר מתוקים שיוציאו לכם את העיניים.
2) קפה ונציה, רחוב שער הגיא 7 נתניה. כאן תמצאו מבחר מתוקים ייחודיים בניחוחות טריפולטאים… איטלקיים… כמו עוגיות עבמבר (מרנג ושקדים עם טעם מרציפני ייחודי), טארוני (מעיין נוגט קשה עם שקדים ובוטנים בתוכו) ועוד הרבה טעמים וממתקים טריפוליטאים.
3) קפה שטמפפר, רחוב יהושע שטמפפר 6, נתניה. בית הקפה נמצא בכיכר ששופצה בשנתיים האחרונות, האווירה בו צעירה, יש מספר יצירות גרפיטי שניתן לראות ישירות מהכיסא בקפה והאוכל מגוון וטעים.

יצירת גרפיטי של Chemis‏‏‏‏‏‏ מצ'כיה – מיקום: כיכר העצמאות 11, נתניה.

יצירת גרפיטי של רמי מאירי‏‏‏ מישראל – מיקום: הרצל 2, נתניה.

יצירת גרפיטי של Muro‏‏‏‏‏ מהאיים הקנריים (ספרד) – מיקום: כיכר העצמאות 8, נתניה.

יצירת גרפיטי של Spok‏‏ מספרד – מיקום: ככר העצמאות – חדרי בקרה, נתניה.

מי אני...?


שמי דרור הדדי ומאז ומתמיד אהבתי ונמשכתי לגרפיטי – לשפה, לצבע, לחתרנות ולאמנות. האמנות האורבנית, המתקיימת במרחב הציבורי 24/7, מרתקת ושובה את ליבי.

גרפיטי, הוא כרטיס כניסה חינם לתערוכה גלובלית, שמשתנה כל הזמן, גדלה ומתפתחת. הגרפיטי יוצר ומניע דיאלוג אמנותי בין עובר האורח לאדריכלות ולחיים האורבניים. לפעמים הגרפיטי משבש, פוגע וחורט את נוכחותו על הקיר. לפעמים הוא מעיר את הקיר הציבורי לחיים, ומאפשר לנו הצצה צבעונית ומרגשת לתוך עולמו הפרטי של אמן הגרפיטי – ולעולמנו שלנו כצופים. בשני המקרים, נוצרים תקשורת ודיאלוג בלתי אמצעיים בין הצופה לבין המסר שהושאר עבורו על הקיר. הגרפיטי, בשל נוכחותו במרחב האורבני-ציבורי, מקיים איתנו דיאלוג על בסיס יומיומי, ומאפשר לנו לתקשר עם המרחב הקרוב לנו, המשמש תפאורה לסביבת המגורים והחיים שלנו במרחב העירוני.

תהנו!

פוסטים אחרונים